Sviatosť krstu

KRST

Krsty sa hlásia osobne vo farskej kancelárii  po sv. omšiach.

Krstíme obyčajne v sobotu o 11:00 hod. V osobitných prípadoch si dohodnite termín krstu s kňazom.

Krst detí sa odporúča v krátkej dobe po jeho narodení.

Pri nahlásení krstu dieťaťa si prineste: rodný list dieťaťa, obč. preukaz rodiča a krstné listy krstných rodičov. Ak rodičia žijú mimo farnosti Lietava prinesú aj tzv. „Prepustenie z farnosti“ od farára farnosti na území ktorej bývajú.

„Svätý krst je vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní.“

Stretnutie s rodičmi a krstnými rodičmi je podľa dohody na fare. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, treba:

• o udelenie sviatosti krstu musí požiadať vždy aspoň jeden z rodičov dieťaťa
    • aby bola nádej, že dieťa bude vychovávane v katolíckom náboženstve. Ak taká nádej chýba, má sa krst odložiť.

Aby dospelý mohol byt pokrstený, treba:

• aby prejavil vôľu prijať krst
    • aby bol dostačujúco poučený o pravdách viery
    • aby sa dvojročnou prípravou (katechumenátom) osvedčil v kresťanskom živote

Aby niekto mohol prijať úlohu krstného rodiča, je potrebné:

• aby dovŕšil šestnásty rok života,
      • aby bol katolík pobirmovaný a viedol život viery,
      • aby nebol otcom alebo matkou krstenca,
      • krstní rodičia majú byť pre dieťa veľkým vzorom vo viere. Ak sú manželia majú byť cirkevne sobášení,

Rodičia, krstní rodičia i ostatní členovia rodiny nech pred krstom pristúpia k sviatosti zmierenia, aby počas krstu dieťaťa oni sami boli v milosti posväcujúcej.